Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: Väike Dieter tahab lennata

Aeg: 06.03.13  18:00–19:20
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Rež. Werner Herzog
Saksamaa, Suurbritannia 1997, 80'

Filmisarja juhatab sisse Kaur Kallas

Operaator: Peter Zeitlinger
Montaaž: Rainer Standke, Glen Scantlebury, Joe Bini
Muusika: Béla Bartók, Glenn Miller, Richard Wagner jt.

Sageli Herzogi kõige paremaks ja personaalsemaks filmiks peetav "Väike Dieter tahab lennata" ähmastab tihtilugu Herzogile omaselt dokumentaal- ja mängufilmi žanri piirid ja räägib meile filmi peakangelase Dieter Dengleri meenutuste ja arhiivikaadrite toel uskumatuna näiva loo lihtsast saksa külapoisist, kes näinud Teise maailmasõja ajal üle oma maja kihutavaid lennukeid, soovis saada lenduriks.

Kuna sõjajärgsel Saksamaal puudus oma lennuvägi, siis oma eluunistuse täitumiseks võttis praktiliselt tühjade taskutega ja inglise keelt mitte rääkiv 18-aastane noormees ette tee pika laevasõidu Ühendriikidesse, kus peale mitmeaastast rasket treeningtsüklit tema unistus täituski. Dieterist sai hävituslennuki piloot, kes saadeti 1966. aastal Vietnami sõtta. Ta elas üle allatulistamise Laose kohal, mitmeid nädalaid kestnud rännaku läbi džungli vangilaagrisse, piinamise ja nälja, ning oma parima sõbra brutaalse tapmise. Praktiliselt hullununa ja surnuksnälginuna nägi teda pooljuhuslikult päästelennuk ja elavale luukerele sarnanedes pääses Dieter lõpuks omade juurde.

Praktiliselt 30 aastat hiljem peale hirmsaid läbielamisi on Dieterist saanud auväärne mees, kelle kodu kaunistavad trofeed ja mitmed auhinnad. Ometigi ei pea mees ennast kangelaseks vaid lihtsaks inimeseks, kes viis ellu oma eluunistuse.

2006. a valmis Herzogil ka samal lool põhinev mängufilm "Päästke Dawn", kus Dieterit kehastab "Batmani" filmisarja staar Christian Bale.

kumu.poff.ee

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.