Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal

Aeg: 03.04.13  18:00–19:15
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Filmid juhatab sisse Raimo Jõerand

Puunikerdaja Steineri suurejooneline ekstaas
Saksamaa 1974, 44'
Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Op: Jörg Schmidt-Reitwein jt.
Mont: Beate Mainka-Jellinghaus
Muusika: Popol Vuh

Šveitsi suusahüppajast Walter Steinerist kõnelev dokk räägib Herzogile väga lähedasest tegelasest, kreeka mütoloogiast tuttava Ikarose taolisest unistajast, kes kompab oma võimete piire ja trotsib maa ja taeva vahel lennates surma.

Walter Steiner oli kahtlemata 1970ndatel üks silmapaistvamaid suusahüppajaid, kes ületas sageli inimvõimete piiriks loetava 170 meetri piiri. Ometigi pole Herzog oma filmi kangelasele lähenenud kui mitte niivõrd sportlasele või üliinimesele vaid just ennekõike väga heast puunikerdajast, kes suusahüppe ajal kaotab mõneks ajaks piirid võimatu ja võimalku vahel. Saksa avangardbändi Popol Vuh enigmaatiliste helide saatel ja aegluubivõtete tulemusena näeme me ahhetamapanevaid kaadreid, mis kinnitavad Herzogi kiindumust kõigesse, mis puudutab gravitatsiooni trotsimist, olgu selleks appi võetud kas suusad, lennukid, õhupallid vms.

Gasherbrum – helendav mägi
Saksamaa 1984, 45'
Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Op: Rainer Klausmann
Mont: Maximiliane Mainka
Muusika: Popol Vuh

1984. aasta suvel tõuseb kuulus Lõuna-Tirooli alpinist Reinhold Messner koos kaaslasega Karakorumi mäestikus üle 8000 meetri ulatuvatele Gaherbrumi mägede tippudele, peatumata seejuures vahelaagrites. Herzog jätkab võimete piire kompavate kangelaste portreteerimist talle omases stiilis, kus oluliseks elemendiks on salapärane ja etteaimamata loodus, millest kõik režissööri filmikangelased iga keharakuga sõltuvad.

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.