Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: Ajaratas

Aeg: 05.06.13  18:00–19:20
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Saksamaa 2003, 80'
Inglise ja tiibeti keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Op: Peter Zeitlinger
Mont: Joe Bini

See tõelise filmimeistri poolt tehtud dokumentaalfilm on põhiliselt üles võetud maailma suurimal budistlikul rituaalil, Kalachakra pühitsuste andmisel Indias Bodh Gayas. Paigas, kus Siddhartha Gautama saavutas virgumise ja temast sai Buddha, ning kus igal aastal käib miljoneid palverändureid. Herzog suudab filmis kuidagi maagiliselt tabada selle väe, mis paneb inimesi tegema tuhandete kilomeetrite pikkusi palverännakuid või looma midagi nii ilusat nagu liivamandala, mis peale valmimist maailma muutlikkuse sümbolina laiali pühitakse. See on aus väljaspoolt vaade budismi sisemaailma.

Herzog on öelnud - "Ma polnud kindel, kas ma tahan budismist filmi teha. Ma kahtlesin, kuna mu teadmised budistlikust filosoofiast on kesised. Minu jaoks on kummaline mõelda, et Lääne inimesed hakkavad budistideks. Isegi dalai-laama on selle kohta öelnud: "Oma maa traditsioonilist religiooni ei pea hülgama." Kuid kuna oli märke, et dalai laama sooviks näha mind seda filmi tegemas, ei saanud ma keelduda. Ma hakkasin tööle ning kui ma end Indias Bodh Gayas miljonite pühendunud ja innukate palverändurite seast leidsin, ei kahetsenud ma enam kordagi, et ma selle ette võtsin. See oli fantastiline projekt."

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.