Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: Grislimees

Aeg: 04.09.13  18:00–19:25
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Rež. Werner Herzog
USA, 2005, 103'

Op: Peter Zeitlinger
Mont: Joe Bini
Muusika: Richard Thompson

Filmi juhatab sisse Moonika Siimets

Inglise keeles

Timothy Treadwell veetis 13 aastat Alaskal, et uurida sealsete grislide hingeelu. Oma viimasel viiel retkel filmis ta neid enam kui sada tundi. 2003. aasta oktoobris langes Treadwall aga koos tüdruksõbraga neid rünnanud karu ohvriks, seda otse kaamera ees.

Kahtlemata kuulub filmi peakangelane Timothy Treadwell ühte seltskonda Herzogi teiste, hullumise ja normaalsuse piiril käivate ekstsentrikute Aguirre või Fitzcarraldoga (mõlemaid kehastas hulluks näitlejaks tituleeritud Klaus Kinski). Oma elu viimased 13 suve elas Treadwell metsikus looduses Alaska poolsaarel karude seltsis, kus ületas pidevalt piire, kuid tänu millele sai ta elada täiel rinnal – olles tänulik iga elatud sekundi eest. Ta ise seletas seda missiooniga neid loomi kaitsta ja inimesi harida.

Treadwellist järele jäänud päevikud ja videomaterjal räägivad mitte niivõrd karudest ja kaunist loodusest vaid Herzogile omasest ekstaasist ning sisemisest rahutusest.

Herzog kõnnib Treadwelli jälgedes, teeb intervjuusid teda tundnud lähedastega ja rekonstrueerib sel moel haarava loo seletamatust kirest ja vaimustusest, totaalsest pühendumisest aga ka ennast ja teisi hävitavast idealismist, sest koos Treadwelliga pistsid karud nahka ka tema sõbratari Amie. See aga eirab üldiselt aktsepteeritud reegleid ja norme.

„Grislimees" on Treadwelli ekstaatiline autoportree, tema heitlus tsivilisatsiooniga, artistlik, progresseeruvalt meeleheitlik ja paranoilinegi, vastupandamatu soov ületada looduse ja tsivilisatsiooni piiri, mida ületada ei saa, või kui, siis surma hinnaga.

Kasutatud Tiit Tuumalu artiklit (Postimees, 2007)

Film on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna abil.

http://www.youtube.com/watch?v=gWycuaWJFCM

 

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.