Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal

Aeg: 02.10.13  18:00–20:00
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Wodaabe – päikesekarjused Lõuna-Saharas

Rež. Werner Herzog
Saksamaa, Prantsusmaa 1989, 49'

Op: Jörg-Schmidt Reitwein
Mont: Maximiliane Mainka
Muusika: Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi jt.

Fula ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Filmid juhatab sisse Arbo Tammiksaar.

Kuigi Werner Herzogi loomingu puhul ei saa kunagi rääkida tavapärastest etnograafilistest filmidest, annab see dokk päris hea pildi Lõuna-Saharas elavast Wodaabe nomaadihõimust, kes viib filmi tegemise hetkel läbi pulmariitust (Gerewol) ehk teisisõnu ilu ja armastuse festivali.

Sealsed inimesed (eelkõige just mehed) hindavad üle kõige ilu ja peavad ennast Maa kõige ilusamateks elanikeks. Kord aastas ehivad ja meigivad mehed endid mitu päeva, et ahvatleda neidised end välja valima. Atraktiivsemad neist osutuvad väljavalituteks. Neil on õigus oma väljavalijaga veeta mitu ööd külast eemal.

Filmi üheks juhtmotiiviks on selle alguses kõlav sajanditagune Gounod' "Ave Maria" salvestus, mida esitab teadaolev viimane Vatikani kastraatlaulja. Herzogi jaoks on see viide ka Wodaabe hõimu ja traditsioonide hävingule, mida peatada on võimatu.

http://www.youtube.com/watch?v=tVI914vMHcQ


Sügaviku kellad. Usk ja ebausk Venemaal

Rež. Werner Herzog
Saksamaa, USA 1993, 60 min

Op: Jörg-Schmidt Reitwein
Mont: Rainer Standke,
Muusika: Oorzak Chunashtaar-ool, Mongusch Mergen, Ondar Mönghün-ool

Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

http://www.youtube.com/watch?v=B6Bgv9gGCmY

Imelise tuva kõrilaulja esitusega algav dokk kuvab meie ette kummastavad, samas kaunid kaadrid järvejääl roomavatest inimestest. Nad otsivad jää alt põhjatusse järve kadunud nähtamatut Kitezi linna, kust kostab kirikukellade hääli.

Nagu tavaliselt, on ka see kaader lavastatud. Režissöör maksis kohalikele külajoodikutele meditatsioonis olemise teeskluse eest. See on Herzogi visioon dokumentaalfilmi žanrist ehk n-ö eitus „arveametniku tõele". Tema sõnul saab ainult fabritseeritud lavastamise kaudu jõuda ekstaatilise tõeni, mida teisiti on võimatu leida.

Nii on ka mitmest peatükist koosneva venelaste usust kõneleva dokiga, kus pelgalt nähtu põhjal on väga raske oletada, kas tegu on lavastatud dokumentaalfilmiga või dokižanri sugemetega mängufilmiga.

Filmid on toodud teieni Goethe Instituudi abil.

 

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.