Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: Vaikuse ja pimeduse maa

Aeg: 06.11.13  18:00–19:25
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Rež. Werner Herzog
Saksamaa 1971, 82'

Op: Jörg-Schmidt Reitwein
Mont: Beate Mainka-Jellinghaus
Muusika: Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi

Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Filmi juhatab sisse Eesti Pimekurtide Tugiliidu tegevjuht Raissa Keskküla.

Herzogi pika loomingu üks hinnatumaid ja rabavamaid dokumentaalfilme näitab veel noore režissööri (Herzog oli filmi tegemise aegu 28-aastane) armastust äärmuslike vormide vastu, viies oma esimeses täispikas dokumentaalis vaataja pimedate ja kurtide maailma.

56-aastane pimekurt naine Fini Straubinger kaotas teismelisena õnnetuses nägemise ja kuulmise. Läbi selle imekspandavalt vapra ja teotahtelise naise elu ja tegemiste näitab Herzog erivajadustega inimeste maailmast arusaamist ning eksisteerimise võimalikkust peaaegu täielikult isoleeritud keskkonnas. Herzogi võttemeeskond saadab naist saatusekaaslaste juurde Baierisse, kus Fini on pühendanud end teiste omasarnaste eest hoolitsemisele.

See on ka kaunis ja võimas film üksindusest, inimestevahelistest suhetest ja võimalikest ning ka võimatuna tunduvatest suhtlemisviisidest. Üksmeelselt on peetud filmi kaadreid aias puutüve silitavast kurdist mehest, keda omaksed pole aasta otsa külastanud, meisterlikemaks üksinduse kujutamiseks filmikunstis. „Vaikimise ja pimeduse maa" on justkui peegel, mis pakub meile veatut ja vigast peegelpilti üheaegselt. See, mida me näeme, on sama märkimisväärne, kui see, mida meile näidatakse.

http://www.youtube.com/watch?v=lRJM8xa6qbo

Film on toodud teieni Goethe Instituudi abil.

 

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.