Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: Kuristikku. Jutustus surmast ja elust

Aeg: 04.12.13  18:00–19:50
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Rež. Werner Herzog
USA, Suurbritannia, Saksamaa 2011, 107'

Op: Peter Zeitlinger
Mont: Joe Bini
Muusika: Mark DeGli Antoni

Inglise keeles

Chevrolet' ihalus pani kaht noorukit Texase osariigis 2001. aastal sooritama kolmikmõrva. Michael Perry'le määrati surmaotsus, Jason Burkett pääses eluaegse vangistusega. Film vaatleb kuritöö tagajärgi ning on üles ehitatud intervjuudele uurijatega, ohvrite lähedaste ja surmaotsuse täideviijatega, ka süüdimõistetutega. Perry annab intervjuu kaheksa päeva enne oma surmaotsuse täideviimist.

Ehkki Werner Herzog ei poolda surmaotsust kui vahendit jääb ta oma dokumentaalis erapooletuks, on kaastundlik mõlema poole suhtes. Ta uurib inimpsüühikat, et aru saada, miks inimene tapab ja teisalt – miks riik tapab. Film kõneleb inimeksistentsi tragöödiast, kus segunevad eri osapoolte kannatused. Ehk tajume vahel liiga hilja, et hinnata tuleks iga meile antud minutit.

Surmaotsuse teemat jätkab W. Herzog neljaosalises telesarjas „On Death Row" (2012).

http://www.youtube.com/watch?v=QaHanDaywAo

Film on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna abil.

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.