Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal

Aeg: 11.12.13  18:00–19:30
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Filmiõhtu algab W. Herzogi esimese lühifilmiga „Herakles" (1962, 9').

http://www.youtube.com/watch?v=EQG_a_pzGKo


Valge teemant

Rež. Werner Herzog
Saksamaa, Suurbritannia, Jaapan 2004, 88'

Op: Henning Brümmer, Klaus Scheurich, Rainer Bergomaz
Mont: Joe Bini
Muusika: Ernst Reijseger, Eric Spitzer

Inglise ja saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Lendamine ja gravitatsiooniseaduste eiramine on üks olulisemaid Herzogi loomingut inspireerinud leidmotiive. Sarnaselt Herzogi paljude teiste filmide kangelastele, nagu näiteks suusahüppaja Walter Steinerile („Puunikerdaja Steineri suurejooneline ekstaas") ja hävituslendur Dieter Denglerile („Väike Dieter tahab lennata"), on ka aeronautika insenerile Graham Dorringtonile kõige olulisem just lendamine. Friedrich Nietzsche filosoofiale toetudes leiab Dorrington elu eesmärgi just kannatades (14-aastaselt kaotas ta mudelrakette lennutades mitu sõrme ning ühel ekspeditsioonil hukkus tema meeskonnakaaslane). Ta ehitab valmis õhupalli, millega loodab lennata üle Guayana lääneosas asuva Kaieteuri kose imekauni vihmametsa.

Õhupalliga lendamine on mehele vaimne ning füüsiline proovilepanek ja kümmekond aastat tagasi sarnase õhuliikuriga toimunud sõidu uus katse. Saame teada, et 1993. aastal lendas Dorrington koos oma sõbra ja filmimehe Dieter Plagega Sumatra kohal, kus viimane ootamatult surnuks kukkuks. See oli filmi kangelasele suur hoop ja pani proovile tema usu. Ometigi ei lõpetanud ta unistamist taas lennata. Koos Herzogi võttemeeskonnaga võetakse reis uuesti ette.

http://www.youtube.com/watch?v=3vMak38HAoI

Filmid on toodud teieni Goethe Instituudi abil.

Werner Herzogi ekstaatiline tõde Kumu auditooriumis

Käesoleva aasta märtsist kuni detsembrini linastuvad sarjas „Kumu dokumentaal" üheksal korral tänapäeva ühe viljakama ja mitmekülgsema filmivisionääri Werner Herzogi dokumentaalfilmid. Herzog, kes pole kunagi ise filmikoolis õppinud ega soovita seda ka teistele, viib meid oma unenäoliste dokkfilmidega nihestatud universumisse, milles me elame, aga millega kunagi ei harju.

Sarja kuulub 13 ekstremistlikku, piire ületavat filmi. Publik saab näha ja kogeda nii kaugete paikade ehedat ilu kui ka koledust, siseneda nii tavaliste inimeste kui ka ekstsentrikute rõõme ja muresid täis tegemistesse ning samuti olla osaline täielikku üksindusse jäetud pimekurtide maailmas, mis peegelpildina tervetele inimestele on üheaegselt veatu ja vigane. Nagu see on ka meie igapäevases maailmas.

Filmid on toodud teieni Ameerika Ühendriikide saatkonna ja Goethe Instituudi abil.